ГоловнаЗаснування міста

 

Історія заснування

ІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ М.БІЛЯЇВКА

 

Своїй появі місто завдячує козакам Чорноморського козацького війська.

Населений пункт з’явився на базі кількох хуторів. До 1792 року згадувань про Біляївку немає. Проте  є повідомлення есаула Ніякого про створення поселення Головківка. Така назва дана на честь кошового суді, полковника Чорноморського козачого війська Антона Андрійовича Головатого. Нібито саме на місці нинішньої Біляївки А.А.Головатий розбив хутір, який отримав назву Головківка.

Як відомо, постать Антона Головатого в історії козацького флоту України є насправді легендарною. Доля розпорядилася так, що йому, єдиному серед флотоводців України, довелося пережити і гучну славу Січі, і трагедію її повторного зруйнування, тимчасово відроджувати Військо Запорозьке під імператорським орлом та здобувати з ним славні перемоги на суші й морі, і, нарешті, після остаточного звільнення від османської експансії рідного Причорномор’я, вести своїх „извечных победителей над неприятелем” в чужі землі, на Кубань, і там заново стати біля витоків створення Кубанського козацького війська.

Вдячні нащадки козацького роду не забувають про легендарних засновників міста, тож у 2008 році за ініціативи Біляївської міської ради (голова М.П.Бухтіяров) у Біляївці був відкритий пам’ятник засновникам міста – козакам Чорноморського козацького війська (скульптори М.М. Худорлій та М.С.Худорлій).

Що ж до виникнення назви Біляївка, то до цього часу достеменної відповіді на це питання немає.

Була версія, що ці землі у 80-их роках XVIII століття належали першому кошовому отаману С.І.Білому, від чийого прізвища і пішла назва Біляївка. Проте ця версія спростовується тим, що С.І.Білий загинув під час взяття Очакова у грудні 1788 року, тоді, коли Придністров’я знаходилось ще у турків.

Проте не потрібно відкидати версії, що все ж таки Біляївка названа саме на честь Сидора Білого. Адже в традиціях козацької топоніміки давати назви значущих для них поселень на честь славетних отаманів. До речі, на користь цієї версії свідчить і погляд на карту Очаківської землі того часу, коли на ній ми можемо побачити декілька Біляївок, які виникли на всьому шляху, по якому проходили війська славетного Сидора Білого.

Як версію можна розглядати і те, що Біляївку так назвали на честь озера Білого, яке розташоване поряд з населеним пунктом.

Ще одне припущення, що вірогідно у Чорноморському війську було декілька козаків на прізвище Білий. Зокрема, полковник козачого війська Савва Білий, хорунжий Андрій Білий. Можливо, землі на яких розташована сучасна Біляївка, належали комусь з них.