ГоловнаНовини містаСуспільствоТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ –МІФ АБО РЕАЛЬНІСТЬ?

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ –МІФ АБО РЕАЛЬНІСТЬ?

19 квітня 2017 - Halina

 

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ –МІФ АБО РЕАЛЬНІСТЬ?

  З 2012 р. в  Україні діє Закон «Про протидію торгівлі людьми». За його нормами надається офіційний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, що передбачає надання їй державної допомоги.Хоча гуманітарними інституціями ООН Україну нині й  включено до числа держав, уряди яких докладають значних зусиль із метою покласти край торгівлі людьми, однак цих зусиль наразі недостатньо. Зокрема, як засвідчує Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна»,  українці, а особливо українки, котрі стали жертвами подібної торгівлі, сьогодні  перебувають у 38 країнах світу, в тому числі, в Росії, Польщі, Туреччині, Німеччині, Лівані, Ірландії, Болгарії, США, Сербії, Косово, Канаді та Сирії.

Відомі випадки, коли українських дітей, примушували перевозити і продавати наркотики в Молдові та Росії. За даними Генеральної прокуратури України  одними з найбільш вразливих груп населення, які можуть стати  жертвами торгівлі людьми, є люди, які виїжджають за кордон для працевлаштування, та діти-сироти, позбавлені  батьківського піклування, діти, які не мають умов для виховання та навчання в сім’ї, діти з особливими потребами. Привертає увагу поширеність жертв торгівлі людьми, які користувались послугами суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, ряд яких за наявності ліцензії не має свідоцтва про державну реєстрацію та/або договору із закордонною фірмою-роботодавцем  чи мав договір із закінченим строком дії. Крім того, в порушення чинного законодавства згадані суб’єкти попередньо вимагають у людей кошти за посередництво у працевлаштуванні чи за допомогу у пришвидшенні оформлення робочих віз тощо.

Ще одним шляхом вивезення українських громадян за кордон є туристичні поїздки. На відміну від суб’єктів господарювання, які працевлаштовують, туристичні фірми офіційно оформлюють туристичні візи, які дають змогу легально виїхати в країну, але не працевлаштуватися  в законний спосіб. Тому забезпечення українських громадян працею за кордоном за таких умов становить низку  істотних ризиків.

  За підрахунками Міжнародної організації праці,  щорічно в світі близько 2,4 мільйона людей стають об’єктами  примусової праці. Сама ж торгівля людьми охоплює жертв сексуальної  експлуатації, примусової або рабської праці, домашнього рабства, примусового одруження, насильницького вилучення внутрішніх органів для трансплантації, а також примусового залучення до бойових дій неповнолітніх солдатів. Парадоксально, проте часто українці, які стали жертвами торгівлі людьми, навіть не знають про це, вони не усвідомлюють себе жертвами вчинених кримінальних правопорушень, натомість вважають, що самі є правопорушниками в очах представників правоохоронних органів, а тому не звертаються до них.  

 Представництво МОМ в Україні надає допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми. За період з січня 2000 р. по червень 2016 р. комплексну реінтеграційну допомогу отримали 12186 постраждалих, зокрема юридичну, медичну, психологічну, фінансову, освітню та інші види допомоги в залежності від індивідуальних потреб.

Для довідки

Серед отримувачів допомоги переважають особи, які зазнали трудової експлуатації (понад 90%), майже половину становлять чоловіки. Більшість (52%) постраждалих осіб у 2015 р., як і протягом 2014 р., – молоді люди до 35-ти років; 73% постраждалих мають середню спеціальну або вищу освіту; 57% походять із обласних центрів (хоча до 2014 року більшість були із сільської місцевості).

   Правозахисники радять: щоб не стати жертвою торгівлі людьми, треба уникати роботи без контракту, не довіряти чужим людям свій паспорт, не брати гроші в борг у незнайомих людей, перевіряти інформацію про фірму, яка пропонує роботу, або туристичну поїздку. За кордоном ви маєте право звернутись до правоохоронних органів, дипломатичних установ, представництв Червоного Хреста в Україні, Міжнародної організації з міграції.

Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту

Біляївської міської ради

Коментарі (0)