ГоловнаНовини містаКультураЯким буде культурне життя нашої громади у 2016 році?

Яким буде культурне життя нашої громади у 2016 році?

8 лютого 2016 - Halina

 

Яким буде культурне життя нашої громади у 2016 році?

 

_________________________________________________________________________________________

Ольга Дубрало:

«НА ЩАСТЯ, НАШ МІСЬКИЙ ГОЛОВА ДУМАЄ У ТОМУ Ж НАПРЯМКУ, ЩО Й ЧЕРЧИЛЛЬ»

_________________________________________________________________________________________

Під час Другої світової війни Великобританія повною мірою відчула всі тяготи і страхіття воєнних дій: від постійних гітлерівських бомбардувань Лондона до введення продуктових карток. Кажуть, коли міністр фінансів приніс прем'єр-міністру Уїнстону Черчиллю проект держбюджету на 1941 рік, і прем'єр Черчилль не знайшов в ньому витрат на культуру, то він дуже здивувався. «Заради чого ми тоді воюємо?» — запитав Черчилль і, звісно, був правий. Під час війни, як і під час кризи у державі, культура не може залишатися осторонь, вона повинна бути на передовій. Сьогодні Україна переживає і те, і інше. А ми все частіше задумуємося над тим, що ж буде з нами далі, чого чекати і як жити.  Адже саме ці питання нас хвилюють насамперед. А вже потім — ми думаємо про ті чи інші галузі життєдіяльності, і культурну зокрема. Якщо говорити безпосередньо про Біляївку, то з об’єднанням в одну громаду з Повстанським та Майорами у нас з’явилися реальні шанси на поліпшення якості життя, адже тепер ми самі можемо вирішувати: куди, скільки, на які потреби спрямовувати свої кошти.

Нас же цікавить, що чекає в нових умовах на сферу культури та якою буде діяльність клубних закладів об’єднаної громади у найближчий час.Про це та інше у нашій розмові з начальником новоствореного відділу культури та туризму Біляївської міської ради – Дурбало Ольгою Вікторівною.

 

 

?Ольго Вікторівно, наприкінці грудня минулого року рішенням сесії Біляївської міської ради було утворено нові відділи ОТГ. Серед них - відділ культури  і туризму, очолювати який довірено саме Вам. Розкажіть, яка сьогодні ситуація у сфері культури об’єднаної громади, чим живе відділ? 

 

         — Відділ – це поки що в планах: на разі весь штат – я.

         Криза у країні і культуру зачепила суттєво, тож, аби тримати культурне життя громади на гідному рівні, ми маємо бути універсальними: і підготувати папери, і організувати захід, і виступити сценаристом, режисером, ведучим, декоратором, постановником, а потім ще й прибрати все, якщо треба. Але, якщо любиш свою справу, все те – в радість.

         Гості міста часто дивуються, що Біляївка, хоч і не велике місто, має  насичене культурно-мистецькими і розважальними заходами життя. І біляївців уже важко чимось здивувати: і зірки естради до нас приїжджають, і найкращі одеські театри виступають на міській сцені регулярно, і фестивалі обласного рівня, Паради наречених, мистецькі виставки – в нас це стало звичайним. Це – висока планка, яку маємо не просто тримати, а й намагатися щороку перевершити. І, як би не було сутужно з фінансуванням, культура тримається у всі часи на людях – тих, хто закоханий у свою справу, хто за невелику зарплатню готовий віддавати усі сили й таланти!

Свого приміщення, здатного прийняти глядачів і надати їм гідні умови для культурного відпочинку, ми поки не маємо: міський Будинок культури на ст. «Дністер» потребує серйозного ремонту і облаштування – будівля зведена ще у 1902 році! В наші часи про це доводиться лише мріяти – ми розуміємо, що є невідкладні статті видатків для міста: соціальний захист, ЖКГ, діти.

Фактично, більша частина наших заходів проходить на базі районного Будинку культури – і без їхньої матеріально-технічної бази та допомоги професіоналів, як от незмінний звукорежисер і один з кращих музикантів і аранжувальників країни Володимир Норенко, нам було б значно складніше тримати високий рівень заходів! Адже глядач не повинен перейматися питанням, хто організовує захід і з використанням якої техніки – він має насолоджуватися!

Тому ми не жаліємося на складне життя: Біляївка щедра на таланти, тут багато людей, які готові допомагати і включатися в культурне життя міста.

Минулий рік, наприклад, започаткував нову течію: самі жителі стали активніше виступати у ролі ініціаторів і організаторів дозвілля: декоратор Наталія Скорик і хореографічна студія «Джей денс» виступили організаторами великого родинного фестивалю 1 червня на базі РК «Три карасі»; редакція «ВБ» започаткувала свято для дітей і батьків «Дитячий квартал», Молодіжна рада міста – а по суті, хлопці й дівчата старшого шкільного віку, організовували благодійні вуличні концерти. Нові часи потребують експериментів і в культурі, і ці експерименти досить вдалі!

 

?І справді Біляївка завжди вирізнялася серед інших населених пунктів своїм активним культурно-мистецьким життям.  У зв’язку з об’єднанням в одну громаду з Майорами та Повстанським — чи плануєте проводити спільні заходи та свята? Чи є в цьому сенсі якісь міркування?

— Звичайно! Якщо раніше план заходів на рік ми складали для Біляївки – у 2016-му він включив у себе і заходи с.Майори і сел.Повстаньского: їхні будинки культури увійшли до мережі Біляївської ОТГ – з усіма творчими набутками і труднощами. Ми стали однією громадою – отже, і працювати маємо спільно. Колективи цих будинків культури вже не один рік беруть участь у наших заходах, тому вже відомі біляївським глядачам, а тепер і ми долучимося до культурного життя цих громад: у планах – створення яскравої програми на День с.Майори, на всі визначні дати – новорічні свята, День Перемоги тощо. Там працюють справжні фахівці, які вкладають душу у свою працю – і потрібно лише підтримати їх фінансово і методично.

 

? Питання до Вас від громади с. Повстанського. Розвійте або підтвердіть міф стосовно того, що у майбутньому сільський Будинок культури можуть зачинити. В межах Біляївської ОТГ знаходяться три заклади культури: у Біляївці, в Майорах та безпосередньо у Повстанському.  Утримувати таку мережу за кошти, що будуть у розпорядженні місцевої громади, складно, тому один з Будинків культури «оптимізують», тобто банально закриють. Оскільки Повстанський БК найбільш «проблемний» — тобто потребує капітального ремонту, газифікації приміщення, а це великі капіталовкладення, то під оптимізацію потрапить саме він. Схожий досвід був у Польщі, коли після цієї реформи та чи інша громада вирішила, що не буде фінансувати клуб, закрила його, а потім схаменулася, а приміщення вже було у приватній власності.

— Ми розуміємо сьогодні: якщо країна намагається йти у Європу, треба вивчати їхній досвід і застосовувати у нас. Оптимізація справді потрібна – але з урахуванням наших особливостей менталітету і життя взагалі.

По Повстанському СБК дійсно багато питань – від правовласника будівлі до стану приміщень: діти займаються у крижаному залі, який потребує капітального ремонту. Але ж заходи проходять! І селище збирається навіть у неопалюваному приміщенні Будинку культури! А влітку на базі СБК працює літній табір, де діти можуть спілкуватися, малювати, грати. Закрити цей Будинок культури – означає позбавити громаду селища культурного життя, а дітей – місця відпочинку: чи всі зможуть добиратися на концерти та гуляння в Біляївку або Майори?

Міський голова завжди опікується питаннями культури і приділяє багато уваги рівню заходів і залученню до участі в них якомога більшої кількості жителів. Тому переймати досвід Польщі ми будемо із задоволенням, але враховуючи потреби нашої тепер уже єдиної громади.

 

?Перед тим як очолити відділ культури і туризму Біляївської міської ради, Ви відповідали за культурно-мистецьке дозвілля біляївців. І сьогодні Вам добре відомі проблеми, які існують у міському Будинку культури. Як начальник новоствореного відділу, чи встигли ознайомитися з проблемними питаннями Повстанського та Майорівського СБК?

— Так, я вже встигла побувати у будинках культури і налагодити зв'язок із директорами. По Повстанському СБК основні проблеми – встановлення правовласника самої будівлі і капітальний ремонт – і опалення приміщень, і їх зовнішній вигляд, і покращення технічної бази.

У Майорівському СБК ситуація значно краща: він опалюється, будівля у більш гарному стані – але також потребує поновлення апаратура, матеріальне забезпечення колективів – костюми, реквізит.

Вирішення цих питань – справа не одного місяця і навіть року, але якщо Будинки культури збирали і розвивали стільки талантів під своїм дахом навіть коли було дуже сутужно – ви уявляєте, яким буде культурне майбутнє Майор і Повстанського, коли ці проблеми будуть вирішені?

 

?Ольго Вікторівно, які заходи заплановано для проведення у Біляївці цього року?

— З об’єднанням громади та присвоєнням Біляївці статусу міста обласного значення ми, перш за все, ставимо за мету піднімати рівень тих заходів, які вже стали традиційними і збирають сотні й тисячі глядачів – це і наш Фестиваль випічки та народно-ужиткового мистецтва «Біла лілія», і розважальні програми для дітей і дорослих. Наприклад, у цьому році в нас великі плани щодо розширення святкування Масляної: мріємо зробити це свято у Біляївці не менш відомим та популярним для туристів з різних куточків країни, ніж Сорочинський ярмарок на Полтавщині чи Фестиваль шоколаду у Львові! І хай на це піде не один рік – але Біляївка має всі можливості для того, щоб стати привабливим туристичним місцем на мапі України. У цьому році плануємо на Масляну започаткувати вареничний флешмоб: тільки уявіть – просто на площі на довгому столі десятки жителів катають тісто, ліплять вареники з різними начинками, варять ї у великих казанах просто на вогні, а потім дружно насолоджуються смачною національною стравою!.. Або павільйони національних кухонь: у Біляївці мешкають люди різних національностей, кожна має свої кулінарні традиції – як гарно було б на Масляному гулянні посмакувати традиційними стравами вірменської, молдавської, російської кухонь, приготовані з біляївським запалом за унікальними сімейними рецептами!

Працюємо ми і над ідеєю започаткувати у нас в місті Фестиваль вина, розширити рамки Свята юшки, яке відбувається в День сел. Ілліча у червні.

Задумок багато – нам би лише мирне небо та більше активності від громади: адже найкращі заходи стають невдалими, коли їх не відвідують!

 

? Сьогодні в соцмережах досить популярною є крилата фраза Уінстона Черчилля. Колись його попросили скоротити витрати на культуру на користь армії, на що він відповів: «А за що ж ми тоді воюємо?»  Наскільки така формула Черчилля характерна для нашої об’єднаної громади, в якій існують інші, не менш важливі питання, які потребують першочергового вирішення?

 

Нам пощастило у цьому сенсі: наш голова думає у тому ж напрямку, що й Черчилль J Після кожного заходу ми робимо «роботу над помилками» — це допомагає не «розслаблятися», коли все добре і не опускати руки, коли щось не вдається так, як передбачалося.

Так, сьогодні є куди важливіші справи, які потребують максимальної зосередженості уваги і сил. Хтось може взагалі не розуміти: навіщо витрачати кошти на розваги, коли життя таке нелегке?

Але за темною смугою завжди буде світла, якщо у це вірити і робити все можливе – кожному на своєму місці!

А ще я переконана: хай як нам непросто сьогодні – ну має ж бути щось для душі, що робить веселішими, що знімає стрес, змушує сміятися і дивуватися, як діти! А культура – це і є те, що робить нас щасливішими, що надихає нас лишатися людьми.

                                                                                                                        Про плани на культурне життя ОТГ розпитувала

                                                                                                                                                  Марія Добровольська

Коментарі (0)