ГоловнаНовини містаБюджетПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ (ГРОМАДЯНАМ)

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ (ГРОМАДЯНАМ)

16 березня 2016 - Halina

 

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ  ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ (ГРОМАДЯНАМ)

В минулих номерах «ВБ» ми друкували рішення про встановлення ставок податку з нерухомості. Однак через велику кількість запитань від наших читачів щодо його нарахування, особливостей сплати ми звернулися за коментарем-роз’ясненням до відповідних фахівців податкової інспекції та Біляївської міської ради.

Податок на нерухомість — це один з основних податків, які існують майже у всіх розвинених країнах. Це значна стаття  доходів місцевих бюджетів. Отримані кошти, як правило, спрямовуються на благоустрій міст, на ремонт доріг, шкіл і лікарень, догляд за парками і місцями загального користування. Цей податок важливий для децентралізації і фінансової самостійності місцевих громад.

Після низки інших, з 1 січня 2016 року  в Податковий кодекс були знову внесені зміни, які саме розглянемо детальніше: відповідно до податкового  законодавства 2015 року податком на нерухомість оподатковувалась як житлова, так і нежитлова площі. Ставка податку була установлена  не вище 2-х відсотків розміру мінімальної заробітної плати  (на 1 січня 2015 року — не більше 24,36 грн.) за 1 квадратний метр оподатковуваної  площі житла, а по нежитловій нерухомості — не більше 1-го відсотка (не більше 12,18 грн.). Також була установлена мінімальна норма пільг оподаткування — 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для приватних будинків. При цьому місцевим радам було надано право самостійно встановлювати ставку податку у межах від 0 до 2 процентів мінімальної заробітної плати та збільшувати пільгову, тобто  неоподатковувану податком площу.

 У податковому законодавстві 2016 року виключена норма, яка дозволяє місцевим, сільським радам збільшувати граничну норму пільги для житлової нерухомості, на яку зменшилась база оподаткування.

________________________________________________________________________________________________________________________

ВАЖЛИВО!  У 2016 році фізичним особам (громадянам) податок буде нараховуватися за нормами 2015 року за місцем їх реєстрації.  У м. Біляївка, нагадуємо, рішенням  міської ради,  ставка установлена: для об’єктів житлової нерухомості:

________________________________________________________________________________________________________________________

0,5% (6,09 грн.)  – житловий, садовий, дачний будинок, квартира, котедж  за      1 кв. метрбільше пільгової площі;

 для об’єктів нежитлової  нерухомості:

0,75% – для будівель готельних, офісних, торгівельних (крім будівель підприємств побутового обслуговування), гаражів, будинків для публічних виступів та інших об’єктів нежитлової нерухомості;

0,5% – для будівель підприємств побутового обслуговування;

0,2% –  для будівель підприємств, що забезпечують діяльність пасажирського наземного транспорту міського та приміського сполучення;

0,01% – господарські (присадибні  будівлі) – допоміжні (нежитлові) приміщення.

Також нагадуємо, що відповідно до рішення Біляївської міської ради від 2015 року податком на нерухомість не оподатковуються:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості –  на  75 кв. метрів;

б) для житлового садового, дачного будинку(будинків) незалежно від їх кількості – на 150 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) – на 180 кв. метрів.

Зазначимо, якщо  людина має дві квартири, в одній вона живе, а іншу надає в оренду або використовує під офіс, то за другу квартиру стягується податок без надання пільги.

Відповідно до рішення Біляївської міської ради від 2016 року від сплати податкуна  нерухоме  майно,  відмінне  від земельної ділянки звільнено:

— багатодітних осіб;

— учасників бойових дій та учасників  бойових  дій,  які  захищали  незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в  антитерористичній  операції;

— інвалідів І та  ІІ групи (при наданні підтверджуючих документів);

— одиноких пенсіонерів (при наданні підтверджуючих документів та акта депутата).

____________________________________________________________________________________________________

ВАЖЛИВО! За новими ставками та нормативами, які почали діяти з 2016 року, податок фізичними особами буде сплачуватися у 2017 році.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Проблемні питання — Мінфін роз’яснює

 Верховною Радою України 24 грудня 2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» року № 909-VІІІ, яким внесено зміни в частині податку на нерухоме майно. У зв’язку з його прийняттям, з 2016 року вноситься ряд змін та доповнень, на які необхідно звернути увагу:

1). Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок) так і нежитлова нерухомість, в тому числі й господарські будівлі (сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, тощо).

Наприклад, якщо у фізичної особи у власності знаходяться будинок та гараж із сараєм, податок сплачується з усіх об’єктів: з будинку – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; з гаражу та сараю — за ставкою для нежитлової нерухомості.

 

2). База оподаткування податком не змінилась – це загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. 
 

3). Пільги для невеликих за площею квартир і будинків залишаються – власники квартир до 60 кв. м і будинків до 120 кв. м (або будинки і квартири загальною площею в 180 кв.м.) не платитимуть податок. Податок платитиметься тільки з площі понад встановлений ліміт.

Наприклад, якщо людина є власником квартири загальною площею 75 кв. м, то вона буде сплачувати податок лише за 15 кв. м (75 кв.м мінус 60 кв.м). Проте, у разі коли квартира поділена між двома власниками, то пільга в розмірі 60 кв. м застосовується для кожного з них, отже платити податок не потрібно.

4). Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад на відповідній території мають право встановлювати пільги з цього податку. Водночас, при наданні пільги для фізичних осіб повинен враховуватись їх майновий стан та рівень доходів. 

5). Встановлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. на рік для квартир площею понад 300 кв. м і будинків площею понад 500 кв. м. Тобто, фактично, такі об’єкти оподатковуватимуться відсотковою (до 3%) та фіксованою (25 тис. грн.) ставками.

Наприклад, якщо власник має квартиру, площею 320 кв.м., в рік він повинен заплатити податок, розрахований таким чином: (320 кв.м мінус 60 кв.м (пільга)) х ставка податку, затверджену місцевою радою за 1 кв.м. (% від мінімальної зарплати) + 25 тис. грн.

6). Порядок нарахування та строки сплати податку не змінились:

— фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за 2015 рік (за ставками та з пільгами, які діяли у 2015 році) на підставі податкових повідомлень-рішень, які надсилатимуться контролюючими органами до 1 липня 2016 року. За новими ставками, які почали діяти з 2016 року, податок сплачуватимуться фізичними особами починаючи у 2017 році;
— юридичні особи у 2016 році сплачують податок за новими ставками, які діють з 2016 року. Розрахунок податку проводиться в декларації, яку необхідно подати до контролюючих органів до 20 лютого 2016 року.

Термін сплати податку:

– фізичним особам – раз в рік (до 28 серпня 2016 року);
–    юридичним особам — щокварталу (до 30 квітня 2016 року, 30 липня 2016 року, 30 жовтня 2016 року, 30 січня 2017 року).

Джерело: http://www.minfin.gov.ua/news/view/zminy-u-opodatkuvanni-nerukhomoho-maina?category=bjudzhet&subcategory=plata-za-zemlju)

7).  Податкове повідомлення вважається відправленим (врученим) платнику, якщо воно передано під розпис або направлено листом з повідомленням про вручення. У випадку, коли пошта не може вручити платнику податкове повідомлення через відсутність адресата  за місцем знаходження (реєстрації платника), або відмови його прийняти, повідомлення вважається врученим  платнику податку у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення з відміткою причин про неможливість вручення.

У випадку, коли податкове повідомлення неможливо вручити через помилки фіскальних органів, документ вважається платнику не врученим.

 Також нагадуємо, якщо платника податку на нерухоме майно немає у базі даних, а також, можливо, через проблеми з реєстрацією  об’єкта(ів) нерухомості, йому повідомлення про  сплату податку не буде відправлено. Але це не є причиною не платити  податок на нерухоме майно. Законослухняний громадянин  повинен сам прийти у податкову службу, внести свою нерухомість до бази даних та отримати повідомлення, яке належить оплатити протягом 60 днів.

 

Приклад розрахунку податку у 2016 році  за об’єкти житлової нерухомості для фізичних осіб (за ставками та з використанням пільг, які застосовувались минулого року):

 

 

      

 

        Якщо площа квартири становить більше 75 кв. метрів, наприклад, 77 кв. метрів, формула для розрахунку податку буде мати такий вигляд:

 

       ∑ = [S загальна (77) – пільга (75) * розмір ставки податку (% від мінімальної заробітної плати на 1 січня 2015 року (0,5% від 1218 грн.)]

Отже, ∑ = (77 – 75) * 6,09 грн. = 12,18 грн. на рік.

***

 

       Якщо площа житлового будинку становить 160 кв. метрів, сума податку на нерухоме майно за рік складатиме:

         (160-150) * 6,09 грн. = 60,90 грн. на рік.

 

***

Якщо у власності людини знаходиться будинок 130 кв.метрів, а також гараж – 24 кв.метрів, літня кухня – 25 кв.метрів, у 2016 році сума податку на нерухоме майно складатиме:

Будинок підпадає під пільгу у 2016 році при сплаті податку за 2015 рік, літня кухня та гараж – належить до категорії нежитлової нерухомості, отже оподатковується за ставкою – 0,01% від мінімальної заробітної платні на 1-е січня 2015 р.:

(24+25) * 0,12 грн. = 5,88 грн. на рік.

 

 

Інформація підготовлена:

       

     Начальник управління податків і зборів фізичних осіб

    ДПІ у Біляївському районі  ГУ ДФС в Одеській області  Потапенко В.В.  

 

      Начальник відділу планування та аналізу дохідної частини місцевого бюджету фінансового управління Біляївської міської ради Кравченко Д.Г. 

 

 

 

 

 

УВАГА! Матеріал щодо сплати податку на нерухоме майно для юридичних осіб будуть згодом.

 

 

 

Коментарі (0)